Meet - USATF Georgia Association Area A Junior Olympic Outdoor Track & Field Preliminaries - June 4, 2011

Last minute meet items

As of 6/3/2011 9:05am
Here are some final notes regarding the June 4th meet at Westlake High School:
  • USATF Area A meet documents (schedule, etc) attached at the bottom of this page
  • Coach Matthew will arrive early on Saturday to pick-up the packet of competitor numbers.
    • These are bib #'s worn on the athlete's uniform
    • In the developmental meets, competitor numbers were written on the athlete's body.  In USATF meets, they provide a bib # and safety pins.
  • A signed liability release waiver is required
    • No liability release waiver form = No competitor number.
    • Coach Matthew will be at practice on Thursday with the waivers to sign
    • Coach Matthew will arrive early on Saturday with waiver forms. 
    • If, on Saturday, you intend to drop off and pick up your child, then you should print your athlete's liability release waiver form and have the athlete bring the form on Saturday.  A PDF document is attached to this page (see bottom) that has *all* the waiver forms.  Only print the page you need.  There are 78 pages in the document.
  • Athletes must wear their uniform
  • Bring water...it will be hot.  Meet day preparations.
  • There is a "gate fee" for non-athletes; meaning, it will cost you money to get into the meet ($3-4 each, age 6+)

June 4th Meet Entry and Performance List

Here is the current June 4th meet entry/performance list.  These are the entries entered into the USATF system.  Also, note the CoachO entry list in the section below.

View meet entries requested by parents up through May 22. This is the information used to create the USATF meet entries.

Reminder: See the bottom of this page for the list of events that will not being contested at the June 4th meet.  You will not see a USATF meet entry for these non-contested events.

As of 6/2/2011 6:30am

USATF/CoachO Meet Entries

As of 6/2/2011 6:30am

06-04 Georgia Association Area A Preliminary Junior Olympic Outdoor Track And Field Championships
Meet Entries
Spirit_Alpharetta_Ymca-0345: entry confirmed 06/01/11 08:04:51 PM

Boys
Gannon Hearst
[ ] Sub-Bantam 100m dash 18.52
[ ] Sub-Bantam 200m dash 41.96
[ ] Sub-Bantam long jump NM
Matthew Adams
[ ] Bantam 100m dash NM
[ ] Bantam 200m dash NM
[ ] Bantam 4x100m A
Cameron Dorsey
[ ] Bantam 100m dash 16.29
[ ] Bantam 200m dash 38.69
[ ] Bantam 400m dash 1:37.28
Naain Hailey
[ ] Bantam 200m dash NM
[ ] Bantam 400m dash NM
[ ] Bantam 4x100m A
Paul Heath
[ ] Bantam 100m dash NM
[ ] Bantam 200m dash NM
[ ] Bantam 4x100m A
Nathan Lathrop
[ ] Bantam 800m run NM
[ ] Bantam 1500m run NM
[ ] Bantam mini-javelin NM
Matthew Lempner
[ ] Bantam 200m dash 36.02
[ ] Bantam 800m run 2:58.57
[ ] Bantam 1500m run 6:09.90
Jordon Miles
[ ] Bantam 100m dash NM
[ ] Bantam 200m dash NM
[ ] Bantam 4x100m A
Robert Tavani
[ ] Bantam 100m dash 16.26
[ ] Bantam 200m dash 37.09
[ ] Bantam 400m dash 1:17.59
Steven Butz
[ ] Midget 400m dash NM
[ ] Midget long jump NM
Christian Edgerson
[ ] Midget 100m dash 13.74
[ ] Midget 200m dash 29.36
[ ] Midget 4x100m A
Julius Edgerson
[ ] Midget 100m dash 13.97
[ ] Midget 200m dash 30.11
[ ] Midget 4x100m A
Hayden Fravel
[ ] Midget 1500m run 6:16.29
Ameer Gray
[ ] Midget 200m dash 29.61
[ ] Midget long jump 3.58
[ ] Midget 4x100m A
Garrison Hearst
[ ] Midget 100m dash 14.42
[ ] Midget 200m dash 30.56
[ ] Midget 4x100m A
Jacob Kieffer
[ ] Midget 400m dash NM
[ ] Midget 800m run NM
Allen Koriakin
[ ] Midget 400m dash NM
[ ] Midget long jump NM
Benjamin Lathrop
[ ] Midget 800m run NM
[ ] Midget 1500m run NM
Myles Myers
[ ] Midget 200m dash 29.21
[ ] Midget 400m dash NM
[ ] Midget shot put 10.69
Garrison Ramey
[ ] Midget 100m dash 13.06
[ ] Midget 400m dash 1:01.42
Eli Robinson
[ ] Midget 100m dash 14.76
[ ] Midget 200m dash 31.05
[ ] Midget 80m hurdles NM
Solomon Vanhorse
[ ] Midget 100m dash 13.68
[ ] Midget 200m dash 28.79
[ ] Midget 400m dash 1:05.25
Dakota Warfield
[ ] Midget 400m dash 1:17.74
[ ] Midget mini-javelin 24.26
Kevin Watkins
[ ] Midget 80m hurdles NM
[
 ] Midget mini-javelin 22.94
[ ] Midget shot put 7.32
Ian Watsky
[ ] Midget 100m dash 14.52
Christian Williams
[ ] Midget 100m dash NM
[ ] Midget 200m dash NM
[ ] Midget long jump NM
Ampith Anderson
[ ] Youth 100m dash NM
[ ] Youth long jump NM
Brad Banister
[ ] Youth 800m run 2:24.24
[ ] Youth 1500m run 4:52.24
Jared Clark
[ ] Youth 100m dash 11.03
[ ] Youth 200m dash 23.61
[ ] Youth 400m dash 56.76
Mack Dickie
[ ] Youth 100m dash 13.97
[ ] Youth 200m dash 27.89
[ ] Youth 400m dash 1:09.91
[ ] Youth shot put 6.52
John Fravel
[ ] Youth 1500m run 5:03.91
Johannes Jonker
[ ] Youth 100m dash 14.29
[ ] Youth 200m dash NM
[ ] Youth 400m dash 1:11.37
[ ] Youth 800m run NM
Jonathan Kwateng
[ ] Youth 100m dash 11.29
[ ] Youth 200m dash 25.03
Bjorn Leicher
[ ] Youth 1500m run 4:48.38
Alex Luegers
[ ] Youth 800m run 3:04.68
[ ] Youth 1500m run 5:56.26
Robert Osburn
[ ] Youth 100m dash NM
[ ] Youth 200m dash NM
[ ] Youth long jump NM
Davis Tardiff
[ ] Youth 1500m run 5:46.35
Matthew Brown
[ ] Intermediate 800m run 2:28.78
[ ] Intermediate 1500m run NM
Deven Heath
[ ] Intermediate 100m dash NM
[ ] Intermediate 200m dash NM
[ ] Intermediate 400m dash NM
Andrew Kwateng
[ ] Intermediate 100m dash 11.28
[ ] Intermediate 200m dash 22.90
Vincent Myers
[ ] Intermediate 400m dash 58.58
[ ] Intermediate 800m run 2:24.01
Josiah Robinson
[ ] Intermediate 100m dash 11.50
[ ] Intermediate 200m dash 23.62
[ ] Intermediate 400m dash 51.95
Taron Robinson
[ ] Intermediate shot put NM
Theiss Sagues
[ ] Intermediate 100m dash NM
[ ] Intermediate 400m dash NM
[ ] Intermediate shot put NM
DeAndre Watkins
[ ] Intermediate 800m run 2:10.93
[ ] Intermediate long jump 5.75

Relays
[ ] Boys 'A' Bantam 4x100m NM
(Matthew Adams, Naain Hailey, Paul Heath, Jordon Miles)
[ ] Boys 'A' Midget 4x100m NM
(Christian Edgerson, Julius Edgerson, Ameer Gray, Garrison Hearst)

Girls
Jada Green
[ ] Sub-Bantam 200m dash 39.43
Mia Moore
[ ] Sub-Bantam 400m dash 1:20.87
[ ] Sub-Bantam 800m run 3:15.37
[ ] Sub-Bantam long jump 3.33
Nia Walker
[ ] Sub-Bantam 100m dash 17.54
[ ] Sub-Bantam 200m dash 36.68
[ ] Sub-Bantam long jump 2.73
Kennedy Fields
[ ] Bantam 100m dash NM
[ ] Bantam 200m dash NM
Dawsen Hairston
[ ] Bantam 100m dash 15.56
[ ] Bantam 200m dash NM
[ ] Bantam 400m dash 1:24.65
Brooke Hearst
[ ] Bantam 100m dash 16.40
[ ] Bantam 200m dash 37.71
[ ] Bantam long jump 2.67
Christine Jarman
[ ] Bantam 100m dash NM
[ ] Bantam 200m dash NM
Maya Lacy
[ ] Bantam 200m dash 29.62
[ ] Bantam 400m dash 1:09.90
Nia Perryman
[ ] Bantam 100m dash 14.02
[ ] Bantam 200m dash 28.93
[ ] Bantam 400m dash 1:13.74
Brianna Worrell
[ ] Bantam 800m run 3:32.83
[ ] Bantam 1500m run 6:35.21
Nia Brown
[ ] Midget 100m dash 13.59
[ ] Midget 200m dash 30.54
[ ] Midget mini-javelin 21.01
Caroline Custis
[ ] Midget 100m dash 17.81
[ ] Midget 200m dash 36.38
[ ] Midget 400m dash 1:24.92
Sydney Forrest
[ ] Midget 100m dash 15.07
[ ] Midget 200m dash 31.70
[ ] Midget long jump 3.25
Julia Jack
[ ] Midget 200m dash 31.41
[ ] Midget 400m dash 1:09.14
[ ] Midget long jump 3.99
Kennedy Kenton
[ ] Midget 100m dash 13.11
[ ] Midget 200m dash 28.96
[ ] Midget 400m dash 1:09.20
Alyssa Locke
[ ] Midget 400m dash NM
[ ] Midget 800m run NM
Cameron Loria
[ ] Midget 100m dash 16.40
[ ] Midget 400m dash 1:19.44
[ ] Midget long jump 3.56
Kenyetta Popp
[ ] Midget 100m dash 13.62
[ ] Midget 200m dash 31.87
[ ] Midget long jump 3.40
Julianne Sittler
[ ] Midget mini-javelin 9.53
[ ] Midget shot put NM
Megan Tantillo
[ ] Midget 100m dash 15.68
Lauren Tyler
[ ] Midget 100m dash 16.46
[ ] Midget 200m dash 35.07
[ ] Midget 400m dash 1:23.06
Madison Beecher
[ ] Youth 100m dash NM
[ ] Youth 200m dash NM
[ ] Youth 4x100m A
Maia Christie
[ ] Youth 100m dash NM
[ ] Youth 200m dash NM
[ ] Youth long jump NM
[ ] Youth 4x100m A
Sunshine Flamer
[ ] Youth 800m run 2:44.75
[ ] Youth 1500m run 5:21.06
Marie Lee
[ ] Youth 200m dash NM
[ ] Youth 400m dash NM
[ ] Youth 4x100m A
Lauren Olsen
[ ] Youth 800m run 2:42.02
[ ] Youth 1500m run 5:26.91
Alayna Orr
[ ] Youth 100m dash NM
[ ] Youth 200m dash NM
[ ] Youth 4x100m A
Jennifer Sittler
[ ] Youth 200m dash NM
Autumn Smith
[ ] Youth 100m hurdles NM
[ ] Youth long jump 4.24
Isabella Tremble
[ ] Youth 200m dash 27.12
[ ] Youth 400m dash 1:03.01
[ ] Youth long jump 5.07
Sydne Vanhorse
[ ] Youth 200m dash 27.59
[ ] Youth 400m dash 1:03.53
Jaqueline Sittler
[ ] Intermediate 100m dash 14.22
[ ] Intermediate 200m dash NM

Relays
[ ] Girls 'A' Youth 4x100m NM
(Madison Beecher, Maia Christie, Marie Lee, Alayna Orr)

Age Verification Needed

The following athletes have entered the June 4 USATF meet but I do not have an age verification document for them:
  1. Rashaun Pass
  2. Briante Woods
I cannot make the USATF meet entries for the above athletes until I create an age-verified USATF membership for them.

As of 6/1/2011 1:13pm

Instructions

Parents: If your athlete intends to compete in the USATF Junior Olympic series beginning in June:
  1. Read this entire page of information.
  2. Complete the meet entry form at the bottom of the page as soon as possible.  The deadline is May 20.
  3. Coach Matthew will review the athlete's entry and a USATF membership will be purchased or renewed.
    • A section on this page will be created and updated to list athletes who need age verification.  Send Coach Matthew your athlete's proof of age if you know that you have not done so already.  Valid forms for age verification are birth certificate, passport, driver's license or government ID.  This information is sent to the USATF GA Association for age verification.
    • Here is a list of USATF memberships that are already age-verified that we simply need to renew. 
  4. Coach Matthew will create the USATF/CoachO registration record from the meet entry data listed below.
  5. Parents will review the USATF/CoachO registration data for correctness (a link on this page will be created and updated as the registration data is entered.)
Here is the schedule of events for the Association Meet to be held June 16-19 at Starr's Mill High School.  This information may affect which events the athlete enters on June 4 (as the entries made for the June 4th meet are what the athlete competes in for the entire series.)

Meet Location

Useful links:
June 4, 2011
Starting time: 9:00am (rolling start thereafter)

Note: There will be a gate fee, $3-$4 per person (excluding athletes)


Area A meet location:

ROLLING SCHEDULE: We will run a continuous rolling schedule. Please pay close attention to events being held. The announcer will periodically announce what events are being contested.

AWARDS: 1st through 6th will receive USATF ribbons.

GATE FEE - Each Area will define their own fees. Maximum is $3 per spectator. USATF Member Coaches/Volunteers (background screened coaches/ volunteers only) and children under 6 FREE.

SHOES - Track shoes with spikes (not exceeding 1/4" in length) or running flats must be worn. No street shoes will be allowed on the track.

UNIFORMS - All relay team members in the Area and Association Meets must wear the same color shirt/top. However, in the Regional and National Meets each member of the relay team must wear both the same color shirt/top and the same color bottom/shorts.

Deadlines - Friday, May 20

The deadline to submit these birth certificates to Coach Matthew is Friday, May 20.

The deadline to submit meet entries (see form below) is Friday, May 20.

Note: Entries and paperwork must be submitted to Coach Matthew by May 20 to allow time for processing. The USATF closes birth verification on May 30 and entries are closed May 31. I must have our team entries and paperwork by May 20 to allow time for data entry and verification.

USATF Meet Entries

The USATF/Coach O online meet registration data will be available here once Coach Matthew begins the on-line entry process with the information gathered below.  It will be the parent's responsibility to verify the event information is entered correctly.

Event Limits - Very Important

Event limits include track, field and relay.  Therefore, Event Total = Track Events + Field Events + Relay Events.

Sub-Bantam, Bantam, and Midgets can enter 3 events.

Youth, Intermediate, and Young Men/Women can enter 4 events.

Also:
  • A relay is counted as an event, even if you are an alternate on a relay team.
  • A field event is counted as an event.
  • A track event is counted as an event.
  • Combined Events (Triathlon, Pentathlon, Heptathlon, Decathlon) do not count as one of your events.

Extremely Important Note

Entry into the USATF Junior Olympic championship series requires an age-verified USATF membership.

The SPIRIT track club will handle all paperwork and entry fees for this championship series.

However, the age verification process requires that the athlete's date of birth be verified by the USATF Georgia Association officials before an entry can be made into the meet.

Therefore, it is imperative that parents provide a (legible) birth certificate for the athletes wanting to participate.
  • Electronic (scanned) images of the birth certificate can be sent to Coach Matthew at the email address team@SpiritTrackClub.org.  
  • Paper copies can be given to Coach Matthew.
Note: Some athletes may have an age-verified USATF membership from prior years of competition.  The Spirit coaching staff will (if possible) renew the expired membership, precluding the need for age "re-verification." 
  • Here is a list of USATF memberships that are already age-verified that we simply need to renew.  A birth certificate is not required for these athletes.

Advancement through the USATF Junior Olympics

Area Preliminary
  • All athletes are eligible to compete.  No qualifying standards applied at this meet.
Area Preliminary to Association
  • All Athletes who compete at the USATF GA Area Meets will advance to the Association Championships.  No events may be changed or added.
Association to Region 3
  • Top 5 individuals and Top 5 Relay Teams qualify (in each age group)
Region 3 to National
  • Top 5 individuals and Top 5 Relay Teams qualify (in each age group)
  • Top 2 Combined Events in each age group qualify, 3rd Place can advance if they make the qualifying standards as posted on the http://www.usatf.org website
  • Declarations for the USATF JO Nationals must be done on CoachO by July 12, 2011.

Area Meet Uncontested Events

These Events will not be contested at the Area Meets (due to time constraints with a 1-day meet.)  However, the athlete must enter the event in the area preliminary meet and will be given a "bye" to subsequent competition:
  • Combined(Multi) Events
  • Pole Vault
  • Discus Throw
  • High Jump
  • Triple Jump
  • Javelin Throw(600/800g)
  • Hammer Throw
  • Steeplechase
  • 200/400 Hurdles
  • 1500/3000 Race Walks
  • 3000/5000 Meter Run
  • 4 x 800 Meter Relay


Comments