Meet - USATF GA Association Junior Olympic Cross Country Championships - November 10, 2012

Hosted by Peachtree City Flash
Heritage Christian Church, 2130 Redwine Rd, Fayetteville, GA 30215
Saturday, November 10, 2012, 9:00am

Notes:
  • I, Coach Matthew, mistakenly entered Mitchell Odendahl into the meet.  Mitchell's parents updated our meet entry site properly, but I failed to remove him from Coach O.
  • The following Intermediate Boys (high school freshman/sophomore) are running for Alpha Crush:
    • Bjorn Leicher - Cambridge
    • John Fravel - Milton
    • Grant Haushalter - Marist
    • Brandon Tardif - Roswell
Division Boy Girl Total as of 11/08/12 at 03:16 AM EST
Sub-Bantam 46 36 82
Bantam 57 48 105
Midget 80 71 151
Youth 83 62 145
Intermediate 36 17 53
Young 8 12 20
  310 246 556

As of 11/7//2012 5:33 pm
  • The age verification is complete.  Thank you, USATF GA.
  • The Coach O meet entry deadline has moved from Monday to Wednesday, Nov 7th, midnight.
These athletes are not competing:
  1. Ethan Fisher
  2. Connor Fleming
  3. Zoe Genet
  4. Max Guo
  5. Walker Hils
  6. Anna Kulaga
  7. Josie McClard
  8. Savanna Milam
  9. Mitchell Odendahl
  10. Zach Ritterling
  11. Patrick Schrock
  12. Maggie Sloe
  13. Noah Terrell
These athletes are competing:
  1. Matthew Aubley - Midget (2000-2001)
  2. Sydnie Behrmann - Sub-Bantam (2004+)
  3. Emily Bowers - Youth (1998-1999)
  4. Sam Bowers - Youth (1998-1999)
  5. Claire Buchanan - Midget (2000-2001)
  6. Robert Chappell - Midget (2000-2001)
  7. Erin Cole - Midget (2000-2001)
  8. Timmy Cole - Sub-Bantam (2004+)
  9. Jacqueline Davis - Midget (2000-2001)
  10. Hayden Fravel - Midget (2000-2001)
  11. John Fravel - Intermediate (1996-1997) ga.milesplit.com
  12. Celeste Greene - Midget (2000-2001)
  13. Patrick Hablas - Midget (2000-2001)
  14. Clara Heppner - Sub-Bantam (2004+)
  15. Heidi Heppner - Sub-Bantam (2004+)
  16. Jack Hoben - Midget (2000-2001)
  17. Will Joyner - Youth (1998-1999)
  18. Aidan Kellermeyer - Bantam (2002-2003)
  19. Matthew Kok - Youth (1998-1999)
  20. Aurora Konitshek - Youth (1998-1999)
  21. Caprice Konitshek - Midget (2000-2001)
  22. Bjorn Leicher - Intermediate (1996-1997) ga.milesplit.com
  23. Samantha Lenox - Midget (2000-2001)
  24. Nick Lyon - Midget (2000-2001)
  25. Liliana Martinez - Midget (2000-2001)
  26. Mackenzie Mazer - Bantam (2002-2003)
  27. Owen McCarty - Youth (1998-1999)
  28. Ben McCoy - Youth (1998-1999)
  29. Cathleen Mellor - Youth (1998-1999)
  30. Bryce Meyer - Youth (1998-1999)
  31. Alyssa Milton - Youth (1998-1999)
  32. Calista Murray - Midget (2000-2001)
  33. Lauren Olsen - Youth (1998-1999)
  34. Chloe Paskins - Midget (2000-2001)
  35. Chloe Phelps - Youth (1998-1999)
  36. Sean Rager - Midget (2000-2001)
  37. Kendall Rhoads - Youth (1998-1999)
  38. Olivia Rickheim - Midget (2000-2001)
  39. Ashley Robinson - Midget (2000-2001)
  40. Ryan Saturday - Sub-Bantam (2004+)
  41. Adam Schaich - Midget (2000-2001)
  42. Mark Seaman - Midget (2000-2001)
  43. Connor Slawin - Midget (2000-2001)
  44. Emily Slawin - Sub-Bantam (2004+)
  45. Brandon Tardif - Intermediate (1996-1997) ga.milesplit.com
  46. Davis Tardif - Youth (1998-1999)
  47. Ella Terrell - Bantam (2002-2003)
  48. Kenedy Thorne - Youth (1998-1999)
  49. Nate Ware - Midget (2000-2001)
  50. Stewart Wood - Youth (1998-1999)
From the "info.pdf" attached below:
Athletes who compete in their state high school or collegiate championship series may be advanced into their Regional if their Association meet date is in conflict with their school competition. HS athletes need to have their HS coach submit their HS state team roster to each Youth Coach. The Youth Coach must submit a list of who is competing at the HS state meet as proof of entry at the Nov 10 HS meet. The final decision on granting this waiver will be made by the Regional coordinator. The final decision on granting this waiver will be made by the Regional coordinator. This paragraph does not to imply a waiver, nor will any waiver be allowed to advance an athlete into the National Championships.  IMPORTANT, all High School athletes or their USATF club must submit their entry into the November 10th USATF Association Junior Olympic XC meet to be eligible for advancement to the Region 3 championship on November 17th.

Event Schedule - as of 11/7/2012 12:43 pm - See "info.pdf" attached below.
8:00 am – Packet pick-up at timing tent at finish line 
8:10 am – Course walk-through
9:00 am – 2K – Sub-Bantam Girls; race age 8 & under
9:20 am – 2K – Sub-Bantam Boys; race age 8 & under
9:45 am – 3K – Bantam Girls; race age 9-10
10:15 am – 3K – Bantam Boys; race age 9-10
10:35 am – 3K – Midget Girls; race age 11-12 
10:55 am – 3K – Midget Boys; race age 11-12
11:15 am – 4K – Youth Girls; race age 13-14
11:45 am – 4K – Youth Boys; race age 13-14
12:15 pm* – 5K – Intermediate Girls; race age 15-16
12:45 pm** – 5K – Intermediate Boys; race age 15-16
1:15 pm* – 5K – Young Women; race age 17-18
1:45 pm** – 5K – Young Men; race age 17-18

*Intermediate Girls and Young Women races may be run together, but will be scored separately. 
**Intermediate Boys and Young Men races may be run together, but will be scored separately. 
Decision will be based on number of entries for these age divisions.
Ċ
Alpha Crush Running Club,
Oct 16, 2012, 5:30 AM
Ċ
info.pdf
(327k)
Alpha Crush Running Club,
Nov 7, 2012, 9:43 AM