Meet Entries - USATF Region 3, November 20

Williamsport High School
5 South Clifton Dr. Williamsport, MD 21795

USATF Region 3 Associations and Association Championship Schedule:
  1. Georgia - Nov 13 (results)
  2. North Carolina - Nov 7 (results)
  3. Potomac Valley - Oct 31 (results)
  4. South Carolina - Nov 13 (results)
  5. Virginia - Nov 14 (results)
USATF Jr. Olympic Cross Country results from the USATF web site.

Team Results
Youth Boys - Top 3 team results from each Association in Region 3, sorted by Total Time
(Note: The Best Marks row shows our best times for our Top 5 athletes at the Preview & Assoc. meets)
Association    Place   Club                         Total Time   Average
Georgia          2     Lanier Running Club          1:13:56.63   14:47.33
Best Marks             SPIRIT Alpharetta YMCA       1:14:58.84   14:59.77
Georgia          1     Peachtree City Flash         1:14:59.36   14:59.88
South Carolina   1     Mt Pleasant Track Club - A   1:16:07.00   15:13.40
Virginia         1     Richmond                     1:16:34.50   15:18.90
Georgia          3     SPIRIT Alpharetta YMCA       1:17:04.59   15:24.92
North Carolina   1     Fit180 Athletics             1:17:17.34   15:27.47
South Carolina   2     Cheraw Striders              1:17:19.00   15:27.80
Potomac Valley   1     Howard                       1:21:28.50   16:17.70
South Carolina   3     Mt Pleasant Track Club - B   1:26:00.00   17:12.00

Individual Results - Top 20
Bantam Girls
Association        Time
North Carolina 12:17.64
South Carolina 12:28.00
Virginia       12:33.20
Virginia       12:40.80
South Carolina 12:41.00
Georgia        12:52.85
South Carolina 12:56.00
North Carolina 13:00.64
South Carolina 13:09.00
Georgia        13:09.18
North Carolina 13:09.50
Georgia        13:10.25
Georgia        13:12.28
Georgia        13:13.41
Georgia        13:15.36
North Carolina 13:16.58
North Carolina 13:24.94
Georgia        13:25.85
North Carolina 13:33.00
Ashley         15:04.07 (14:27 adjusted for 3000m; PTC course was 3130m)
Beth           16:08.54 (15:28 adjusted for 3000m; PTC course was 3130m)
Bantam Boys
Association        Time
North Carolina 11:23.69
South Carolina 11:27.00
South Carolina 11:44.00
South Carolina 11:45.00
Georgia        11:59.48
Georgia        12:07.00
North Carolina 12:08.93
North Carolina 12:10.77
North Carolina 12:11.28
North Carolina 12:11.84
Georgia        12:13.56
North Carolina 12:14.61
Georgia        12:18.62
Georgia        12:21.19
Georgia        12:22.79
Georgia        12:30.85
Georgia        12:30.93
Georgia        12:32.10
Georgia        12:33.56
Hayden F       12:55.26 (12:23 adjusted for 3000m; PTC course was 3130m)
Jack           13:12.25 (12:39 adjusted for 3000m; PTC course was 3130m)
Connor         13:16.83 (12:44 adjusted for 3000m; PTC course was 3130m)
Midget Girls
Association        Time
South Carolina 11:26.00
South Carolina 11:45.00
North Carolina 11:46.82
North Carolina 11:50.09
North Carolina 12:00.41
Georgia        12:02.75
Virginia       12:03.40
North Carolina 12:06.71
North Carolina 12:13.46
North Carolina 12:14.24
Virginia       12:14.70
Georgia        12:14.87
North Carolina 12:16.63
South Carolina 12:17.00
North Carolina 12:17.14
North Carolina 12:18.06
South Carolina 12:24.00
South Carolina 12:26.00
Georgia        12:26.67
Lauren         12:37.77 (12:06 adjusted for 3000m; PTC course was 3130m)
Midget Boys
Association        Time
Georgia        10:52.10
South Carolina 10:59.00
Georgia        11:01.68
South Carolina 11:03.00
North Carolina 11:09.73
North Carolina 11:10.05
North Carolina 11:14.91
Georgia        11:15.03
Georgia        11:22.25
South Carolina 11:28.00
South Carolina 11:32.00
Georgia        11:35.45
North Carolina 11:35.87
Georgia        11:40.23
Georgia        11:41.70
North Carolina 11:43.25
Georgia        11:44.12
Georgia        11:44.67
Potomac Valley 11:45.00
Bryce          12:38.58 (12:07 adjusted for 3000m; PTC course was 3130m)
Youth Girls
Association        Time
North Carolina 15:06.14
Georgia        15:17.93
Georgia        15:28.97
North Carolina 15:53.18
Georgia        15:58.30
Georgia        16:00.24
North Carolina 16:09.94
North Carolina 16:09.94
North Carolina 16:11.38
South Carolina 16:15.00
North Carolina 16:25.44
South Carolina 16:29.00
Georgia        16:33.20
North Carolina 16:34.23
South Carolina 16:37.00
Georgia        16:42.07
Virginia       16:47.60
Potomac Valley 16:49.00
South Carolina 16:50.00
Sunshine       18:56.66
Youth Boys
Association        Time
Georgia        13:25.88
Georgia        13:27.57
Potomac Valley 13:45.00
North Carolina 13:53.95
Georgia        13:55.69
Virginia       13:56.40
North Carolina 14:00.14
North Carolina 14:03.38
Georgia        14:07.80
Georgia        14:07.83
North Carolina 14:09.67
North Carolina 14:11.99
North Carolina 14:14.76
Georgia        14:14.92
Georgia        14:15.25
Virginia       14:15.60
Virginia       14:20.00
North Carolina 14:24.90
Virginia       14:24.90
Clay           14:47.49
Bjorn          14:53.49
Brendan        15:00.32
John           15:44.98
Ian            16:37.91
Luke           19.36.20

Entry Process Complete
USATF Potomac Valley Association
0345 Spirit Alpharetta Ymca-A
11-20 USATF Region 3 JO Cross Country Championships
You have completed the on-line meet entry process.
Your meet entry has been e-mailed to the Meet Director.

REVISED: 11-20 USATF Region 3 JO Cross Country Championships entries for 0345 Spirit Alpharetta Ymca-A
This is to acknowledge receipt of your meet entry.
Please bring a copy of this acknowledgment and a copy of any fee payment receipts when you come to the meet.
Your entry fee has been PAID IN FULL. Thank you

Boys
Bantam 3,000m
   Hayden Fravel
   Jack Hoben
   Connor Slawin

Midget 3,000m
   Bryce Meyer

Youth 4,000m
   Brad Banister
   John Fravel
   Ian George
   Brendan Kemple
   Bjorn Leicher
   Clayton Marshall
   Luke McKenna

Girls
Bantam 3,000m
   Elizabeth Banister
   Alyssa Kolls (will not be going)
   Ashley Robinson

Midget 3,000m
   Lauren Olsen

Youth 4,000m
   Sunshine Flamer

Hotel Information
Here is the hotel information for Friday night. Lynn Fravel reserved a block of 12 rooms at:

Holiday Inn Express
241 Railway Lane
Hagerstown MD. 
301-745-5644
The rooms need to be booked by end of day Monday, November 15th, if possible. 


Team registration will be handled by Spirit coaches at the CoachO registration site.

Here are the list of entrants on the CoachO site.

USATF Tour Bus Information
As of 11/16/2010 11:15 am there are 9 seats available.
 
Bus list, release form, and info attached (see below)
 
Bus Schedule
Thursday, Nov 18, 2010   
  • Arrive at Cumberland Mall at 8:30 PM  (Near BJ's Wholesale Warehouse)
  • Depart BJ's Parking lot at approx 9:30 PM
  • All travelers must bring cash for payment and have the waiver/release form completed and signed.  Bring your snacks, pillows, blankets, MP3 and DVD's with you
Friday, Nov 19, 2010
  • Stop for break and gas in the early morning.  Bring your snacks and DVD's with you
  • Arrive in Williamsport, MD approx 10:00 AM. Stop by the course so everyone can get a look
  • Proceed to the Hotel-Country Inn and Suites 11:30 AM(approx)
  • Jacqui is driving; will assist getting others to their hotels if they are not at the Country INN
  • Free for the rest of the day, There is a mall right in back of the hotel
  • Pizza Party Friday night at the Ramada Inn (In back of Country Inn)-Georgia Athletes
Saturday-Nov 20, 2010
  • Breakfast at Country Inn from 6:30 AM to 8: 00 AM
  • Leave Country Inn and Suites at 8:00 Am(SHARP) 
  • Travel to Willamsport High School
  • WALK THRU AT 8:30 AM
  • Course closes at 9:30 AM
  • First Race is at 10:00 AM  Sub Bantam Girls
  • Board Bus to return to Atlanta 3:30 PM
  • Depart Williamsport High School at 4:00 PM to travel to Atlanta
  • Stop for Dinner
  • Arrive Atlanta approx 6:00 AM on Sunday-Nov 21, 2010
Jacqui Collins, USATF GA Association Youth Chair
770-499-2464(Home) 404-308-6308(Cell)
Comments