Meet Results - Georgia State Middle School Cross Country Championships - October 17, 2020

Alpha Crush Results [Download] [View]
  • The "Improvement" column, on the report as "Improv", compares the athlete's performance to their best time, height or distance in the database.
  • For running events, negative value is an improvement over their previous best.
  • For running events, positive value is how far off the athlete was from their previous best.
  • For field events, positive value is an improvement over their previous best.
  • For field events, negative value is how far off the athlete was from their previous best.
  • A "---" means no personal best exists in the database for that athlete for that event.
Complete Results

      Georgia State Middle School Cross Country Championships - 10/17/2020
                        Bleckley County Elementary School

Event 11  Boys 2 Mile Run CC MS Club
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points Alternate
=================================================================================
  1 Latham, Thomas               Run Zero 2 Hero       11:17.45
  2 Winn, Ben                    Great Strides         11:57.04    1
  3 Brush, Brock                 Jefferson Pa          11:59.89
  4 Comsudes, Sam                Junior Hoyas          12:01.90    2
  5 Yanis, Caeden                Alpha Crush           12:03.42    3
  6 Townsend, Cabell             Georgia Elit          12:10.07
  7 Pifer, Jameson               Great Strides         12:11.29    4
  8 Turley, Graysen              Unattached            12:12.69
  9 Brown, Elijah                Great Strides         12:15.67    5
 10 Sulton IV, Allen Israel      Unattached            12:16.71
 11 Gurley, Parker               Junior Hoyas          12:28.66    6
 12 Koppel, Jason                Alpha Crush           12:31.23    7
 13 Thomas, Triston              Jefferson Pa          12:33.21
 14 Voge, Christopher            North Paulding HS     12:33.22
 15 Gibson, Grant                Great Strides         12:33.58    8
 16 Hingst, Kayden               Junior Hoyas          12:35.39    9
 17 LeBlanc, Finnan              Atlanta Trac          12:40.51   10
 18 Luskin, Jackson              Run Zero 2 Hero       12:42.02
 19 Morales, Eli                 Brookwood Yo          12:42.76
 20 Lichtenwalner, Thomas        Great Strides         12:44.74   11
 21 Roe, John                    Atlanta Trac          12:44.91   12
 22 Little, Patrick              Unattached            12:49.55
 23 Burke, Andrew                Junior Hoyas          12:50.70   13
 24 Koziol, Thomas               Atlanta Trac          12:51.74   14
 25 Miles, Gavin                 Atlanta Trac          12:52.69   15
 26 Palacios, Francisco          Alpha Crush           12:55.00   16
 27 Albano, Alexander            Junior Hoyas          12:59.08   17
 28 Gossett, Bryant              Unattached            13:00.20
 29 Donner, Grey                 Alpha Crush           13:09.29   18
 30 Dodson, Blane                Team Fusion           13:10.54
 31 Trotter, Howard              Atlanta Trac          13:14.22   19
 32 Chen, Declan                 Atlanta Trac          13:15.19   20
 33 Jacquot, Jacob               Atlanta Trac          13:15.94   21
 34 Mclaughlin, Jackson          Panther Runn          13:16.94   22
 35 Pentland, Sean               Great Strides         13:23.22   23
 36 Daumeyer, Joe                Alpha Crush           13:24.65   24
 37 Cryer, Dominic               Alpha Crush           13:31.90   25
 38 Hill, Trey                   Atlanta Trac          13:35.86
 39 Follis, Lawson               Junior Hoyas          13:42.72   26
 40 Thompson, Seth               Junior Hoyas          13:44.24   27
 41 Collier, Cameron             Atlanta Trac          13:45.51
 42 Goodwin, John                Atlanta Trac          13:48.95
 43 Shapiro, Cameron             Atlanta Trac          13:50.31
 44 Francis, Gage                Lowndes High School   13:50.47   28
 45 Akins, Zack                  Team Fusion           13:51.10
 46 Gemma, Michael               Lowndes High School   13:51.29   29
 47 Turner, Nash                 Alpha Crush           13:55.66   30
 48 Young, Corbin                Lowndes High School   13:56.27   31
 49 Smith, William               Alpha Crush           14:00.43
 50 Busby, Cohan                 North Paulding HS     14:03.51
 51 Wickstrum, William           Atlanta Clas          14:15.16
 52 Whitmer, Patrick             Lowndes High School   14:15.64   32
 53 McCormick, Jacob             Junior Hoyas          14:21.07
 54 Cloer, Tyler                 Mill Creek J          14:24.07   33
 55 Grant, Jacob                 Alpha Crush           14:25.44
 56 Onivogui, Paul               Mill Creek J          14:28.80   34
 57 Mathias, Anderson            Mill Creek J          14:35.36   35
 58 Koerber, Caleb               Atlanta Trac          14:35.63
 59 Coffman, Caleb               Run Zero 2 Hero       14:36.57
 60 Thomas, Taigen               Junior Hoyas          14:36.66
 61 Hanson, Tommy                Atlanta Trac          14:40.78
 62 Hughes, David                Atlanta Trac          14:46.64
 63 Duda, Zack                   Panther Runn          14:47.12   36
 64 Johnston, Tanner             Mill Creek J          14:50.44   37
 65 Nesome, Aidan                Lowndes High School   14:52.52   38
 66 Medovoy, Reed                Atlanta Trac          14:53.51
 67 Hampton, Luke                Panther Runn          14:54.65   39
 68 Peacock, Zack                Panther Runn          14:57.00   40
 69 Griner, Bryson               Panther Runn          14:57.86   41
 70 Lyons, Colton                Panther Runn          15:01.45   42
 71 Long, Pierson                Great Strides         15:02.44   43
 72 Schmitt, Andrew              Alpha Crush           15:05.72
 73 Hutchison, Brian             Junior Hoyas          15:16.58
 74 O'Connell, Tristan           Unattached            15:17.73
 75 Bass-Cico, River             Atlanta Trac          15:20.58
 76 Prisbey, Wyatt               Lowndes High School   15:21.01   44
 77 Gulley, Nikhil               Run Zero 2 Hero       15:22.44
 78 Nealy, Collin                Mill Creek J          15:29.75   45
 79 Toland, John                 Lowndes High School   15:33.97   46
 80 Lott, Dalton                 Panther Runn          15:36.38   47
 81 Brackett, Evan               Junior Hoyas          15:37.06
 82 Dumas, Ethan                 Unattached            15:45.62
 83 Vinson, Luke                 Great Strides         15:54.58
 84 Jones, Jaxson                North Paulding HS     15:59.91
 85 Strunk, Trent                Junior Hoyas          16:08.89
 86 Dorminey, Daniel             Lowndes High School   16:17.72
 87 Littleton, Aaron             Mill Creek J          16:35.62   48
 88 Marasi, Ian                  Mill Creek J          16:38.94   49
 89 Maxwell, Tristan             Alpha Crush           16:59.66
 90 Hearn, Bryan                 Brookwood Yo          17:00.17
 91 Baumblatt, Davis             Alpha Crush           17:12.70
 92 storie, Carson               Panther Runn          17:24.28
 93 Hepworth, Alex               Mill Creek J          17:24.65
 94 Kiely, Hunter                North Paulding HS     17:27.72
 95 Singleton, Michael           Panther Runn          17:44.52
 96 Shirts, Jackson              Unattached            18:00.93
 97 Caldwell, Nathan             Mill Creek J          18:08.45
 98 Singleton, Stafford          Team Fusion           18:18.71
 99 Robbins, Raziel              Panther Runn          18:35.37
100 Herdony, Philip              Lowndes High School   18:56.92
101 Quintero, Lukas              Lowndes High School   19:53.93
102 Farve, Dylan                 Brookwood Yo          20:00.45
103 Singleton, Thomas            Panther Runn          20:59.97
104 Youmans, Matthew             Lowndes High School   21:00.63
105 Wheeler, Keith               Panther Runn          21:03.07
106 Clay, Nathan                 Panther Runn          21:03.85
107 Curtis, Dallin               Mill Creek J          21:17.30
108 Grimshaw, Nathaniel          Mill Creek J          21:18.17
109 Jackson, Dylan               Mill Creek J          21:30.25
110 Guerrieri, Isaiah            Atlanta Trac          21:35.23
111 Koning, Carter               Mill Creek J          21:44.86

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Great Strides                29    1    4    5    8   11   23   43
      Total Time:  1:01:42.32
         Average:    12:20.47
   2 Junior Hoyas                 47    2    6    9   13   17   26   27
      Total Time:  1:02:55.73
         Average:    12:35.15
   3 Alpha Crush Running Club     68    3    7   16   18   24   25   30
      Total Time:  1:04:03.59
         Average:    12:48.72
   4 Atlanta Track Club - Yout    70   10   12   14   15   19   20   21
      Total Time:  1:04:24.07
         Average:    12:52.82
   5 Lowndes High School         158   28   29   31   32   38   44   46
      Total Time:  1:10:46.19
         Average:    14:09.24
   6 Panther Running Club        178   22   36   39   40   41   42   47
      Total Time:  1:12:53.57
         Average:    14:34.72
   7 Mill Creek Junior Hawks     184   33   34   35   37   45   48   49
      Total Time:  1:13:48.42
         Average:    14:45.69


Event 12  Girls 2 Mile Run CC MS Club
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points Alternate
=================================================================================
  1 Murphy, Eva                  Georgia Elit          12:52.34
  2 Ogden, Amelia                Great Strides         12:53.38    1
  3 O'Brien, Erin                Brookwood Yo          13:14.34    2
  4 Glass, Lillian               Atlanta Trac          13:21.46    3
  5 Massar, Olivia               Georgia Elit          13:25.18
  6 Schlitz, Evelyn              Jefferson Pa          13:38.78
  7 Timmons, Alonna              Unattached            13:40.36
  8 Wardle, Kennedy              Brookwood Yo          13:40.88    4
  9 Reeves, Peyton               Junior Hoyas          13:44.18    5
 10 Harden, Paige                Great Strides         13:51.99    6
 11 Schlaupitz, Brynn            Alpha Crush           13:54.92    7
 12 Brackett, Bailey             Unattached            13:58.51
 13 Burton, Gabriella            Great Strides         13:59.93    8
 14 McEwan, Amelia               Run Zero 2 Hero       14:08.38
 15 Lofters, Addison             Brookwood Yo          14:12.80    9
 16 Daumeyer, Rosemary           Alpha Crush           14:27.03   10
 17 Troupe, Madisson             Junior Hoyas          14:27.76   11
 18 Demartini, Addison           North Paulding HS     14:29.65
 19 Thompson, Molly              Atlanta Trac          14:30.83   12
 20 Skeens, Lauren               Great Strides         14:32.26   13
 21 Storie, Carly                Panther Runn          14:46.90   14
 22 Deckers, Kayla               Brookwood Yo          14:54.29   15
 23 Snipes, Sissy                Brookwood Yo          14:58.46   16
 24 Pennington, Alyssa           Lady Lightning        14:59.81   17
 25 Troupe, Kennedy              Junior Hoyas          15:01.03   18
 26 Youmans, Alyssa              Lowndes High School   15:07.87   19
 27 Rohrbach, Lillie             Lowndes High School   15:10.09   20
 28 Young, Natalie               Junior Hoyas          15:11.74   21
 29 Krafick, Siena               Great Strides         15:12.34   22
 30 Poole, Audrey                Junior Hoyas          15:12.55   23
 31 Rykowski, Maya               Alpha Crush           15:15.66   24
 32 Snipes, Coasseta             Brookwood Yo          15:15.93   25
 33 Kluse, Jodi                  Junior Hoyas          15:17.43   26
 34 Wardle, Sunny                Brookwood Yo          15:21.66   27
 35 Bastin, Kate                 Atlanta Trac          15:26.69   28
 36 Jacquin, Ella                Unattached            15:29.94
 37 Wallace, Ashley              Junior Hoyas          15:32.17   29
 38 Gulley, Meghan               Run Zero 2 Hero       15:36.23
 39 Luffel, Annabelle            Alpha Crush           15:40.68   30
 40 Snipes, Abigail              Brookwood Yo          15:49.58
 41 Patrick, Emma                Lady Lightning        15:57.39   31
 42 Spake, Holly                 Brookwood Yo          16:00.14
 43 Gavin, Brooke                Great Strides         16:00.32   32
 44 Knight, Ava Raye             Junior Hoyas          16:08.57
 45 Flacksenburg, Lillie         Lowndes High School   16:20.41   33
 46 Latham, Megan                Alpha Crush           16:28.24   34
 47 Brown, Kirsdyn               North Paulding HS     16:30.47
 48 Williams, Addison            Junior Hoyas          16:30.56
 49 Golden, Sarah Claire         Panther Runn          16:34.52   35
 50 Fenchak, Annah Rose          Brookwood Yo          16:37.07
 51 Summerlin, Emma              Unattached            16:42.05
 52 Russell, Olivia              Unattached            16:45.68
 53 Miller, Reagan               Brookwood Yo          16:47.26
 54 Cole, Clare                  Alpha Crush           16:47.89   36
 55 Fraser, Abigail              Atlanta Trac          16:49.18   37
 56 Mullis, Jade                 Lady Lightning        16:57.43   38
 57 Oglesby, Lejane              Unattached            16:59.58
 58 Natarajan, Makena            Mill Creek J          17:04.34   39
 59 Ledford, Mia                 Alpha Crush           17:05.98   40
 60 Vargas, Ana                  Lowndes High School   17:08.08   41
 61 McCarthy, Katie              Mill Creek J          17:11.26   42
 62 Stanley, Mali                Lady Lightning        17:13.84   43
 63 Thomas, Carolyn              Lady Lightning        17:14.96   44
 64 Burke, Eva                   Junior Hoyas          17:24.72
 65 Amos, Anne                   Atlanta Trac          17:26.75   45
 66 Coaker, Maddie               Brookwood Yo          17:26.76
 67 Walker, Eden                 Panther Runn          17:31.95   46
 68 Beasley, Abbie               Run Zero 2 Hero       17:39.57
 69 Donner, Emery                Alpha Crush           17:47.46
 70 Patton, Reagan               Mill Creek J          17:55.63   47
 71 Forehand, Peyton             Panther Runn          17:55.96   48
 72 Hepworth, Trinity            Mill Creek J          18:17.63   49
 73 Hall, Azahria                Mill Creek J          18:26.63   50
 74 Lesniak, Ava                 Mill Creek J          19:19.33   51
 75 Elmadolar, Madelyn           Mill Creek J          19:51.69   52
 76 Kinsey, Leah                 Mill Creek J          19:51.96
 77 Herndon, Kelsie              Lowndes High School   19:59.76   53
 78 Branham, Sadey               Lowndes High School   20:01.03   54
 79 Singleton, Roxie             Panther Runn          20:24.64   55
 80 Robb, Lillian                Atlanta Trac          20:29.28   56
 81 Boonkian, Daisy              Panther Runn          21:09.59   57
 82 Folds, Larkin                Lowndes High School   21:13.62   58
 83 Medovoy, Willow              Atlanta Trac          21:22.46   59
 84 Gomes, Addison               North Paulding HS     21:58.96
 85 Taylor, Ryan                 Panther Runn          23:26.62   60
 86 Evans, Lillian               North Paulding HS     23:31.78

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Brookwood Youth Running      46    2    4    9   15   16   25   27
      Total Time:  1:11:00.77
         Average:    14:12.16
   2 Great Strides                50    1    6    8   13   22   32
      Total Time:  1:10:29.90
         Average:    14:05.98
   3 Junior Hoyas                 78    5   11   18   21   23   26   29
      Total Time:  1:13:37.26
         Average:    14:43.46
   4 Alpha Crush Running Club    105    7   10   24   30   34   36   40
      Total Time:  1:15:46.53
         Average:    15:09.31
   5 Atlanta Track Club - Yout   125    3   12   28   37   45   56   59
      Total Time:  1:17:34.91
         Average:    15:30.99
   6 Lowndes High School         166   19   20   33   41   53   54   58
      Total Time:  1:23:46.21
         Average:    16:45.25
   7 Lady Lightning              173   17   31   38   43   44
      Total Time:  1:22:23.43
         Average:    16:28.69
   8 Panther Running Club        198   14   35   46   48   55   57   60
      Total Time:  1:27:13.97
         Average:    17:26.80
   9 Mill Creek Junior Hawks     227   39   42   47   49   50   51   52
      Total Time:  1:28:55.49
         Average:    17:47.10