Results‎ > ‎

Etowah XC Meet, Boling Park, October 17, 2010


EYTC XC Invitational 2010
Boling Park, Canton, GA

2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Girls 8 & Under
  1   506 Poma, Michela        W Walton Youth Track      9:50.5    1
  2   580 Weldon, Grace        W Union City             10:11.3
  3   524 West, Abigail        W Walton Youth Track     10:39.5    2
  4   473 Colson, Roxanne      W Walton Youth Track     10:43.9    3
  5    82 Oliver, Ma'at        W First Light            10:55.5
  6   553 Ahlgrim, Lexi        W Red Runners            11:12.1
  7   573 Merck, Cadence       W Lanier Running Club    11:32.3
  8   525 Wiggins, Alexandra   W Walton Youth Track     11:45.1    4
  9   427 Greenway, Maddie     W Spirit                 11:52.7
 10   459 Terrell, Ella        W Spirit                 11:55.1
 11   488 Juhn, Sarah          W Walton Youth Track     12:36.0    5
 12   595 Johnson, Candice     W First Light            14:51.5
 13   487 Jones, Grace         W Walton Youth Track     14:54.0    6

2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Boys 8 & Under
  1   555 Davis, John Ross     M Red Runners             8:37.2
  2   467 Brown, Will          M Walton Youth Track      8:43.7    1
  3   586 Owenby, Mitchell     M Union City              8:57.9
  4   558 McDonugh, John       M Red Runners             9:12.5
  5   533 Everest, Jack        M Woodstock               9:22.7
  6   504 Phillips, Robert     M Walton Youth Track      9:27.3    2
  7   452 Smy, Harrison        M Spirit                  9:33.6
  8   522 Vernon, Julian       M Walton Youth Track      9:38.5    3
  9   578 Garriques, Braeden   M Unattached              9:45.9
 10   509 Rajbhandari, Prana   M Walton Youth Track     10:01.6    4
 11   597 Lieberman, Isaac     M Trail Monkeys          10:04.2
 12   435 Kellermeyer, Aidan   M Spirit                 10:15.1
 13   471 Collins, Liam        M Walton Youth Track     10:22.4    5
 14   192 Kopitsky, Caleb      M Trail Monkeys          10:30.1
 15   362 Akers, Tyler         M Lassiter               11:16.6
 16   492 Loubser, Luke        M Walton Youth Track     11:27.6    6
 17   375 Dwornicki, Chase     M Lassiter               11:29.4
 18   431 Job, Dakota          M Spirit                 11:59.7
 19   468 Bunch, John          M Walton Youth Track     12:11.5    7
 20   516 Stolz, Ethan         M Walton Youth Track     12:25.5    8
 21   521 Vernon, Jace         M Walton Youth Track     12:31.6    9
 22   529 Dahlhauser, Jacob    M Woodstock              12:40.2
 23   503 Payne, Benjamin      M Walton Youth Track     12:41.1   10
 24   591 Karraker, Tyler      M Walton Youth Track     14:59.7   11
 25   590 Hughes, Michael      M Union City             15:00.9

3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 9-10
  1    83 Oliver, Isis           First Light            12:43.6
  2    80 Roth, Faith            Trail Monkeys          12:43.9
  3   477 du Toit, Emma          Walton Youth Track     13:24.9    1
  4   579 Lester, Sterling       First Light            13:29.4
  5   596 Johnson, Simone        First Light            13:35.5
  6   532 Everest, Hannah        Woodstock              13:40.2
  7   593 Stafford, Rickia       First Light            13:54.3
  8   489 Karrh, Cassidy         Walton Youth Track     15:10.0    2
  9   501 Ott, Lacy              Walton Youth Track     15:25.1    3
 10   495 Mitchell, Allison      Walton Youth Track     15:33.3    4
 11   526 Bailey, Anna           Woodstock              15:37.0
 12   517 Tanasijevich, Cels     Walton Youth Track     15:43.0    5
 13   450 Robinson, Ashley       Spirit                 15:55.1
 14   373 Dennis, Maddie         Lassiter               15:56.7
 15   412 Banister, Beth         Spirit                 16:33.6
 16   453 Smy, Isabelle          Spirit                 16:54.4
 17   437 Kolls, Alyssa          Spirit                 18:14.8
 18    79 Conway, Xavier         Walton Youth Track     18:35.8    6
 19   147 Morgan, Katie          Walton Youth Track     19:35.1    7
 20   363 Barker, Abbey          Lassiter               19:42.6
 21   469 Bunch, Megan           Walton Youth Track     20:14.8    8
 22   512 Schaner, Madelyn       Walton Youth Track     24:27.7
 23   396 Peavy, Abigail         Lassiter               26:48.0

3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 9-10
  1   519 Tumulak-Townsend,      Walton Youth Track     12:35.7    1
  2   391 Limon, Stevie          Lassiter               12:50.7
  3   490 Krause, Conor          Walton Youth Track     12:54.7    2
  4   505 Poma, Alex             Walton Youth Track     12:57.1    3
  5   441 Lyon, Nicholas         Spirit                 13:12.9    4
  6   557 Malcolm, Kent          Red Runners            13:15.0
  7   568 Heard, Aiden           Wolfpack               13:15.9
  8   419 Davis, Hayden          Spirit                 13:16.6    5
  9   423 Fravel, Hayden         Spirit                 13:17.0    6
 10   502 Pavlik, Drew           Walton Youth Track     13:30.7    7
 11   560 Nicholl, Andrew        Red Runners            13:32.9
 12   313 Fortson, Ben           Etowah                 14:02.8    8
 13   475 Davis, Jacob           Walton Youth Track     14:19.8    9
 14   451 Slawin, Connor         Spirit                 14:23.6   10
 15   484 Hoskyn, Davis          Walton Youth Track     14:41.8   11
 16   385 Hutchinson, Adam       Lassiter               14:45.4
 17   303 Beuk, Jordan           Etowah                 14:46.8   12
 18   340 Porubiansky, Mike      Etowah                 14:47.8   13
 19   430 Hoben, Jack            Spirit                 14:55.7   14
 20   480 Faver, Jordan          Walton Youth Track     14:56.8   15
 21   598 Mansbault, Bram        Trail Monkeys          14:57.8
 22   472 Collins, Riley         Walton Youth Track     15:12.1   16
 23   513 Sherlok, Aidan         Walton Youth Track     15:19.5   17
 24   476 Davis, Luke            Walton Youth Track     15:29.6   18
 25   581 Weldon, Tucker         Union City             15:32.1
 26   401 Schlabach, Matt        Lassiter               15:43.9
 27   559 Mothner, Sam           Red Runners            15:55.8
 28   482 Hancotte IV, Jack      Walton Youth Track     16:02.0   19
 29   436 Kemple, Kevin          Spirit                 16:04.3   20
 30    97 Hassan, Ahmedsed       Etowah                 16:55.0   21
 31   523 Vookles, Dean          Walton Youth Track     17:10.1   22
 32   309 D'Aquino, Zach         Etowah                 17:10.5   23
 33   151 Ortega, Benjamin       Trail Monkeys          17:56.4
 34   491 Loubser, Dillon        Walton Youth Track     18:08.8   24
 35   552 Ahlgrim, Geoffrey      Red Runners            18:17.3
 36   507 Profili, Adam          Walton Youth Track     18:35.4   25
 37   520 Verdon, Jonah          Walton Youth Track     18:35.9   26
 38   470 Clark, Michael         Walton Youth Track     19:08.2   27
 39   410 Velez, Bryan           Lassiter               19:40.6

3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 11-12
  1   576 Houghton, Samantha     Unattached             12:07.8
  2   343 Rensel, Shelby         Etowah                 12:37.9    1
  3   447 Olsen, Lauren          Spirit                 12:41.7
  4   466 Brown, Jocelyn         Walton Youth Track     13:21.5    2
  5   344 Runyan, Sydney         Etowah                 13:30.6    3
  6   556 Davis, Mara            Red Runners            13:38.8
  7   465 Bridges, Vivian        Walton Youth Track     14:14.9    4
  8   485 Hounslow, Anna         Walton Youth Track     14:26.1    5
  9   337 Moreau, Catherine      Etowah                 14:26.9    6
 10   594 McGrady, Brandy        First Light            14:32.8
 11   402 Schroeder, Madison     Lassiter               14:51.2    7
 12   398 Pokorny, Amy           Lassiter               14:53.8    8
 13   364 Barker, Carolyn        Lassiter               15:08.6    9
 14   394 Noden, Ellie           Lassiter               15:20.0   10
 15   342 Rensel, Emily          Etowah                 15:24.5   11
 16   306 Cantwell, Julianne     Etowah                 15:29.7   12
 17   458 Taylor, Eliza          Spirit                 15:31.2
 18   585 Busse, Stephanie       Unattached             15:50.5
 19   315 Fowler, Madison        Etowah                 15:50.7   13
 20   499 Ott, Ilsa              Walton Youth Track     15:51.6   14
 21   348 Stapleton, Kathryn     Etowah                 16:04.0   15
 22   418 Daly, Catherine        Spirit                 16:08.7
 23   312 Dorsey, Kaitlyn        Etowah                 16:11.8   16
 24   377 Freshour, Rachel       Lassiter               16:23.3   17
 25   390 Lambert, Sophie        Lassiter               16:24.3   18
 26   463 Akbari, Hayley         Walton Youth Track     16:40.4   19
 27    81 Ensley, Emma           Walton Youth Track     16:46.1   20
 28   548 Smith, Daria           Woodstock              16:54.6   21
 29   538 Law, Kelly             Woodstock              17:30.3   22
 30   325 Manivannan, Sindhu     Etowah                 17:34.4   23`
 31   341 Reidy, Julia           Etowah                 17:45.8   24
 32   539 McCail, Alyssa         Woodstock              18:02.7   25
 33   345 Rushing, Molly         Etowah                 18:05.3   26
 34   308 D'Aquino, Megan        Etowah                 18:13.5   27
 35   383 Hearn, Addie           Lassiter               18:24.3   28
 36   380 Guillaume, Maggie      Lassiter               18:54.8   29
 37   547 Smelley, Railey        Woodstock              19:10.0   30
 38   582 Dyer, Ansley           Union City             19:28.9
 39   584 Garrison, Emma         Union City             19:32.4
 40   537 Lahmann, Lexi          Woodstock              20:05.0   31
 41   496 Mitchell, Amanda       Walton Youth Track     20:23.0   32
 42   589 Hughes, Camryn         Union City             20:38.5
 43   336 Moody, Jamie           Etowah                 21:09.0   33
 44   384 Holland, Lauren        Lassiter               21:21.1
 45   324 Malone, Kansas         Etowah                 22:06.0   34
 46   346 Schade, Julia          Etowah                 23:00.0   35

3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 11-12
  1   566 Cantrell, Zac          Wolfpack               11:16.3
  2   515 Skinner IV, James      Walton Youth Track     11:35.4    1
  3   330 McKenzie, Scott        Etowah                 11:46.2    2
  4   318 Johnson, Jakob         Etowah                 11:56.5    3
  5    84 Brenneman, Jacob       Walton Youth Track     11:59.9    4
  6   571 Wootten, Nic           Wolfpack               12:03.8
  7   307 Cooke, Nicholas        Etowah                 12:09.6    5
  8   478 du Toit, Pieter        Walton Youth Track     12:27.6    6
  9   600 Holden, Harry          Walton Youth Track     12:29.5    7
 10   599 Roth, Daniel           Trail Monkeys          12:38.5
 11   329 McGonigle, Will        Etowah                 12:45.7    8
 12   338 Morris, Nate           Etowah                 12:50.2    9
 13   149 Ortega, Joshua         Trail Monkeys          13:19.5
 14   349 Stephan, Austin        Etowah                 13:23.1   10
 15   518 Tanasijevich, Dyla     Walton Youth Track     13:33.1   11
 16   420 Duley, Scott           Spirit                 13:42.2   12
 17   374 Dewalt, Hayden         Lassiter               13:43.3   13
 18   569 Mezzacapo, Jack        Wolfpack               13:45.0
 19   446 Meyer, Bryce           Spirit                 13:49.7   14
 20   333 Melehan, Trevor        Etowah                 13:51.7   15
 21   588 Smith, Mark            Walton Youth Track     14:01.9   16
 22   563 Pittman, Knox          Red Runners            14:14.2
 23   323 Loudin, Jeremy         Etowah                 14:22.2   17
 24   395 Parsons, Brandon       Lassiter               14:44.9   18
 25   429 Harmon, Camden         Spirit                 14:53.5   19
 26   316 Haughey, Kyle          Etowah                 15:21.7   20
 27   577 Garriques, Bryan       Unattached             15:24.8
 28   572 Merck, Noah            Lanier Running Club    15:26.1
 29   462 Wood, Stewart          Spirit                 15:28.8   21
 30   510 Reale, Ben             Walton Youth Track     15:30.9   22
 31   543 Nolen, Patrick         Woodstock              15:37.6
 32   592 Mistretta, Carson      Woodstock              15:39.6
 33   464 Bousquet, Cole         Walton Youth Track     15:42.2   23
 34   400 Schlabach, Luke        Lassiter               15:51.4   24
 35   460 Terrell, Noah          Spirit                 16:14.6   25
 36   454 Smy, Ryan              Spirit                 16:15.0   26
 37   326 Manuel, Tyler          Etowah                 16:24.5   27
 38   314 Fortson, Will          Etowah                 16:43.8   28
 39   531 Ellington, Peyton      Woodstock              16:52.6
 40   411 Winn, Jackson          Lassiter               17:09.0   29
 41   310 Dean, Christopher      Etowah                 17:14.4   30
 42   320 Kinion, Ryder          Etowah                 17:15.5   31
 43   493 Loubser, Sean          Walton Youth Track     17:58.4   32
 44   335 Minter, Noah           Etowah                 18:41.4   33
 45   360 Zehner, Nick           Etowah                 19:09.2   34
 46   508 Profili, Daniel        Walton Youth Track     19:33.3   35
 47   397 Peavy, Brandon         Lassiter               21:18.3   36

4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 13-14
  1   332 Melehan, Alexandra     Etowah                 17:00.5
  2   511 Regitz, Grace          Walton Youth Track     19:44.6
  3   500 Ott, Isabel            Walton Youth Track     19:52.6
  4   347 Sigler, Morgan         Etowah                 21:17.5
  5   549 Test, Emily            Woodstock              21:19.3    1
  6   357 Weot, Kim              Etowah                 21:23.3
  7   461 Vanhorse, Sydne        Spirit                 21:42.9
  8   486 Jackson, Marina        Walton Youth Track     21:45.8
  9   389 Lambert, Anna          Lassiter               22:19.9
 10   530 Davis, Lindsy          Woodstock              22:34.7    2
 11   379 Guillaume, Chloe       Lassiter               22:40.3
 12   339 Oliveri, Leah          Etowah                 22:53.9
 13   551 Womack, Theresa        Woodstock              22:58.4    3
 14   542 Nixon, Bronte          Woodstock              23:13.3    4
 15   370 Cohen, Alexis          Lassiter               23:23.3
 16   544 Oratt, Hannah          Woodstock              24:41.7    5

4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 13-14
  1   442 Marshall, Clay         Spirit                 14:58.7    1
  2   302 Beavers, Blake         Etowah                 15:07.9
  3   413 Banister, Brad         Spirit                 15:23.1    2
  4   575 Garriques, Brennan     Creekland              15:36.2
  5   479 Eisenman, Robbie       Walton Youth Track     15:41.9
  6   574 Peacock, Tanner        Lanier Running Club    15:47.8
  7   570 Trottier, Nathan       Wolfpack               16:07.9
  8   311 Donley, Sam            Etowah                 16:16.7
  9   587 Bailey, Owen           Woodstock              16:44.1    3
 10   376 Dwornicki, Frank       Lassiter               16:48.4    4
 11   527 Baumgartner, John      Woodstock              16:59.4    5
 12   562 Pittman, Frank         Red Runners            17:08.2
 13   424 Fravel, John           Spirit                 17:13.6    6
 14   369 Carter, Ramsey         Lassiter               17:17.5    7
 15   426 George, Ian            Spirit                 17:27.9    8
 16   102 Jordan, Miles          Trail Monkeys          17:48.5
 17   358 Wineman, Craig         Etowah                 17:58.8
 18    85 Greer, Jacob           Walton Youth Track     18:19.1
 19   440 Luegers, Alex          Spirit                 18:22.2    9
 20   541 McNamara, Griffin      Woodstock              18:37.6   10
 21   567 Cunningham, Joe        Wolfpack               18:52.9
 22   406 Taylor, Reece          Lassiter               19:02.1   11
 23    55 Kagan, Nathan          Walton Youth Track     19:06.5
 24   317 Hendrix, Jonathan      Etowah                 19:16.7
 25   494 McAuley, Warren        Walton Youth Track     20:43.2
 26   550 Theurer, Joshua        Woodstock              21:12.1   12
 27   545 Parker, Ian            Woodstock              21:22.5   13
 28   386 Jones, Mitchell        Lassiter               22:56.2   14
 29   444 McKenna, Luke          Spirit                 24:26.5   15
 30   378 Gonzalez, Christop     Lassiter               25:33.5   16
 31   546 Patterson, Mitchel     Woodstock              28:43.1   17
 32   433 Johnson, Matthew       Spirit                 29:23.7   18

5k Run CC Young Men/Wo Intermediate Mixed
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Mixed 15-18
  1   169 Sherlock, Cullan     M Walton Youth Track     20:15.3
  1   432 Johnson, Amanda      W Spirit                 41:16.2
  2   354 Walters, Chas        M Etowah                 21:15.6
  3   404 Swindell, Bryce      M Lassiter               21:38.5

Comments