Announcements

2017 USATF Region 4 Junior Olympic Outdoor Track & Field Championships

posted Jul 10, 2017, 5:08 AM by Alpha Crush Running Club   [ updated Jul 10, 2017, 5:08 AM ]

Region 4 Champion!
  • 1st place - Heidi Heppner - 3000m (11-12 girls) - 11:13.93
Other Top 3 Finishers
  • 2nd place - Brynn Schlaupitz - 1500m (9-10 girls) - 5:32.65
  • 2nd place - Clara Heppner - 3000m (13-14 girls) - 10:52.08
  • 2nd place - Hayden Marshall - 3000m (15-16 boys) - 9:46.00
National Qualifiers - Top 5
  • Clara Heppner - 3000m / 1500m
  • Heidi Heppner - 3000m / 1500m
  • Hayden Marshall - 3000m
  • Brynn Schlaupitz - 800m / 1500m
Personal bests in the 1500m for the following athletes
  • Clark Bilderback, 2.32 seconds
  • Clara Heppner, 0.16 seconds
  • Heidi Heppner, 6.08 seconds
  • Hayden Marshall, 4.88 seconds
  • Ryan Norris, 2.66 seconds
  • Claire Shelton, 3.21 seconds
  • Michah Villaneueva, 2.99 seconds

2017 USATF Georgia Association Junior Olympic Outdoor Track & Field Championships

posted Jun 28, 2017, 4:10 AM by Alpha Crush Running Club   [ updated Jun 28, 2017, 4:11 AM ]

Association Champions!
  • 1st place - Clara Heppner - 3000m (13-14 girls) - 10:52.70
  • 1st place - Heidi Heppner - 3000m (11-12 girls) - 11:03.34
  • 1st place - Hayden Marshall - 3000m (15-16 boys) - 9:36.20
  • 1st place - Brynn Schlaupitz - 1500m (9-10 girls) - 5:29.67
Other Top 3 Finishers
  • 3rd place - Jacob Grant - 1500m (7-8 boys) - 6:05.73
  • 2nd place - Clara Heppner - 1500m (13-14 girls) - 5:09.64
  • 2nd place - Heidi Heppner - 1500m (11-12 girls) - 5:15.93
  • 3rd place - Tim Kernan - 3000m (11-12 boys) - 11:07.49
  • 2nd place - Hayden Marshall - 1500m (15-16 boys) - 4:31.32
Region 4 Qualifiers - Top 12
  • Clark Bilderback - 1500m / 80m hurdles
  • Timmy Cole - 3000m / 1500m
  • Jacob Grant - 800m / 1500m
  • Clara Heppner - 3000m / 1500m
  • Heidi Heppner - 3000m / Javelin / 1500m
  • Michael Kernan - 1500m
  • Tim Kernan - 3000m / 1500m
  • Hayden Marshall - 3000m / 1500m
  • Audrey Minton - 3000m
  • Ryan Norris - 800m / 1500m
  • London Ray - 1500m
  • Brynn Schlaupitz - 800m / 1500m
  • Claire Shelton - 3000m / 1500m
  • Micah Villanueva - 1500m

2016 USATF National Junior Olympic Cross Country Championships

posted Dec 11, 2016, 2:57 PM by Alpha Crush Running Club   [ updated Jan 2, 2017, 11:56 AM ]

All Americans - Top 25 finish
  • 15th place James Reed 7-8 boys
  • 6th place Heidi Heppner 9-10 girls
  • 9th place Clara Heppner 11-12 girls
7-8 boys (246 athletes)
  • 15th place - James Reed, 8:23.41
  • 93rd place - Grey Donner, 9:18.87
  • 157th place - Jacob Grant 9:53.27
9-10 girls (300 athletes)
  • 6th place - Heidi Heppner, 12:10.5
  • 32nd place - Brynn Schlaupitz, 12:48.0
  • 112th place - Sarah-Corrine Collins, 13:45.3
  • 231st place - London Ray, 15:03.0
  • 246th place - Ryan Norris, 15:18.7
  • 300th place - Anna Grant, 21:07.7
11th place team (out of 19 teams)

9-10 boys (341 athletes)
  • 62nd place - Tim Kernan, 12:31.6
  • 96th place - Andrew McCabe, 12:53.8
  • 107th place - Timmy Reed, 12:57.9
  • 187th place - Micah Villanueva, 13:29.5
  • 263rd place - Whit Donovan, 14:15.4
10th place team (out of 28 teams)

11-12 girls (389 athletes)
  • 9th place - Clara Heppner, 11:42.4
  • 93rd place - Hannah Reed, 12:37.7
  • 243rd place - Faith Hirschi, 13:32.4
  • 264th place - Claire Shelton, 13:43.7
  • 272nd place - Chatham Ash, 13:45.0
  • 294th place - Alexa Hoppenfeld, 14:02.9
  • 303rd place - Katelyn Rager, 14:05.9
  • 309th place - Lauren Reed, 14:08.8
  • 319th place - Millie Bowen, 14:14.3
21st place team (out of 31 teams)

11-12 boys (401 athletes)
  • 93rd place - Ryan Hoppenfeld, 11:52.0
  • 179th place - Timothy Cole, 12:18.2
13-14 girls (376 athletes)
  • 94th place - Katelyn McLean, 15:27.3
  • 146th place - Hannah Miniutti, 15:50.9
  • 181st place - Jordan Walter, 16:02.1
  • 260th place - Ariel Ellis, 16:33.6
  • 263rd place - Isabel Filipek, 16:35.2
  • 324th place - Mary Rains, 17:22.1
  • 365th place - Audrey Minton, 20:25.5
23rd place team (out of 31 teams)

13-14 boys (429 athletes)
  • 98th place - Hayden Marshall, 13:46.5
  • 130th place - Lucas Bekele, 13:57.6
  • 136th place - Luke Pelland, 13:59.6
  • 265th place - Gram Russell, 14:42.3
  • 277th place - Eli Hoppenfeld, 14:47.1
  • 312th place - Dylan Burns, 15:01.3
  • 334th place - Lyle Donovan, 15:11.7
  • 335th place - Billy Moonan, 15:12.3
  • 420th place - Finn Ash, 17:47.4
21st place team (out of 37 teams)

2016 USATF Region 4 Junior Olympic Cross Country Championships

posted Nov 19, 2016, 6:03 PM by Matthew Chestnut   [ updated Nov 19, 2016, 6:05 PM ]

2016 USATF Region 4 Junior Olympic Cross Country Championships
Top 30 individuals / Top 5 teams advance to National Championships

8 & under boys
  • 4th place, James Reed
  • 15th place, Grey Donner
  • 28th place, Jacob Grant
9-10 girls
  • 3rd place, Heidi Heppner
  • 5th place, Brynn Schlaupitz
  • 15th place, Sarah-Corri Collins
  • 30th place, Ryan Norris
2nd place team - Heidi Heppner, Brynn Schlaupitz, Sarah-Corrine Collins, Ryan Norris, London Ray, Ella Grace Malcom, Clare Cole, Anna Grant

9-10 boys
  • 11th place, Tim Kernan
  • 17th place, Andrew McCabe
  • 19th place, Micah Villanueva
  • 28th place, Whit Donovan
  • 29th place, Timmy Reed
2nd place team - Tim Kernan, Andrew McCabe, Micah Villanueva, Whit Donovan, Timmy Reed, Aidan Hicks

11-12 girls
  • 2nd place, Clara Heppner
  • 17th place, Hannah Reed
  • 19th place, Alexa Hoppenfeld
2nd place team - Clara Heppner, Hannah Reed, Alexa Hoppenfeld, Claire Shelton, Chatham Ash, Faith Hirschi, Lauren Reed, Millie Bowen

11-12 boys
  • 20th place, Ryan Hoppenfeld
  • 24th place, Timmy Cole
13-14 girls
  • 6th place, Katelyn McLean
  • 7th place, Hannah Miniutti
  • 8th place, Jordan Walter
  • 16th place, Ariel Ellis
  • 20th place, Isabel Filipek
1st place team - Katelyn McLean, Hannah Miniutti, Jordan Walter, Ariel Ellis, Isabel Filipek, Mary Rains, Julia Haley, Audrey Minton

13-14 boys
  • 8th place, Hayden Marshall
  • 13th place, Luke Pelland
  • 22nd place, Eli Hoppenfeld
  • 24th place, Gram Russell
  • 28th place, Lucas Bekele
3rd place team - Hayden Marshall, Luke Pelland, Eli Hoppenfeld, Gram Russell, Lucas Bekele, Lyle Donovan, Billy Moonan, Dylan Burns

2016 USATF GA Association Junior Olympic Cross Country Championships

posted Nov 19, 2016, 6:03 PM by Matthew Chestnut   [ updated Nov 19, 2016, 6:04 PM ]


Results - Pickens Preview Middle School Cross Country meet - August 20, 2016

posted Aug 20, 2016, 12:31 PM by Alpha Crush Running Club

Boys Team
  • 4th place (out of 18 teams)
  • Scoring runners: Joseph Vos, Zachary Bobak, Lucas Bekele, Timmy Cole, Billy Moonan
  • Top 5 boys team points: 87, 102, 110, *126*, 138
Girls Team
  • 3rd place (out of 18 teams), lost in tie-breaker with 2nd place team
  • Scoring runners: Isabel Filipek, Sami Rickheim, Brynn Schlaupitz, Claire Shelton, Mary Rains
  • Top 5 girls team points: 103, 146, *146*, 147, 148 ... wow!
Boys (370 finishers)
  • 12th place, Joseph Vos, 11:59.76
  • 14th place, Zachary Bobak, 12:05.68
  • 16th place, Lucas Bekele, 12:13.80
  • 28th place, Timmy Cole, 12:44.06
  • 66th place, Billy Moonan, 13:32.54
  • 68th place, Logan Ely, 13:35.32
  • 73rd place, Hayden Marshall, 13:37.30
  • 93rd place, Lyle Donovan, 14:00.16
  • 179th place, Whit Donovan, 15:27.57
  • 197th place, Grey Donner, 15:47.40
  • 240th place, Michael DeCarlo, 16:22.89
  • 273rd place, Josh Brunner, 17:23.60
  • 280th place, Joss Hufnagel, 17:32.87
  • 292nd place, Jack Fallon, 17:57.94
  • 297th place, Kevin Fallon, 18:01.63
  • 357th place, Dempsey Sutton, 23:15.59
Girls (278 finishers)
  • 7th place, Isabel Filipek, 13:15.73
  • 14th place, Sami Rickheim, 13:53.55
  • 17th place, Brynn Schlaupitz, 13:58.39
  • 53rd place, Claire Shelton, 15:12.34
  • 62nd place, Mary Rains, 15:31.06
  • 75th place, Ryan Norris, 15:46.93
  • 147th place, Julia Haley, 17:19.45
  • 151st place, Audrey Minton, 17:20.91

2016 USATF National Junior Olympic Outdoor Track & Field Championships

posted Jul 31, 2016, 2:23 PM by Alpha Crush Running Club   [ updated Aug 1, 2016, 1:06 PM ]

USATF National Junior Olympic Outdoor Track & Field Championships July 25-31, 2016
Sacramento State - California State University, Sacramento

Junior Olympic All-Americans (Top 8)
3000m, 11-12 girls (43 competitors)
  • 4th place, Clara Heppner, 10:36.85 (a 19.63 second personal best!)
1500m 9-10 girls (40 competitors)
  • 7th place, Heidi Heppner, 5:14.15 (a 3.83 second personal best!)

Other Competitors
800m, 11-12 boys (55 competitors)
  • 18th place, Joey Vos, 2:23.76 (just 1.32 seconds off his personal best)
3000m, 11-12 boys (49 competitors)
  • 17th place, Joey Vos, 10:39.13 (a 9.17 second personal best!)
  • 38th place, Timmy Cole, 11:29.11 (just 10.71 seconds off his personal best)
1500m 9-10 boys (43 competitors)
  • 26th place, Tim Kernan, 5:23.05 (just 3.65 seconds off his personal best)
1500m 11-12 girls (50 competitors)
  • 19th place, Clara Heppner, 5:07.94 (a 2.89 second personal best!)
1500m 11-12 boys (53 competitors)
  • 13th place, Joey Vos, 4:50.07 (a 5.11 second personal best!)

2016 USATF National Junior Olympic Track & Field Championships

posted Jul 22, 2016, 12:27 PM by Alpha Crush Running Club

Sacramento, California

Region 4 Champions
  • Clara Heppner: 11-12 1500m 
  • Clara Heppner: 11-12 3000m
8 National Qualifiers / 13 events
  1. Timmy Cole: 3000m
  2. Simone Dennis: 100m
  3. Clara Heppner: 1500m / 3000m
  4. Heidi Heppner: 800m / 1500m
  5. Tim Kernan: 1500m
  6. Katelyn Mclean: 1500m / 3000m
  7. Brynn Schlaupitz: 1500m
  8. Joey Vos: 800m / 3000m / 1500m

Day 4 of 2016 USATF Region 4 Junior Olympic Track & Field Championships

posted Jul 22, 2016, 12:18 PM by Alpha Crush Running Club   [ updated Jul 22, 2016, 12:25 PM ]

July 10, 2016
Spartanburg High School, South Carolina

Notable Performances
  • 8 athletes qualified (top 5) to advance to National championships.
  • Medal count: 2 gold / 2 silver / 3 bronze
Region 4 Champions
  • Clara Heppner: 11-12 1500m 
  • Clara Heppner: 11-12 3000m
8 National Qualifiers / 13 events
  • Timmy Cole: 3000m
  • Simone Dennis: 100m
  • Clara Heppner: 1500m / 3000m
  • Heidi Heppner: 800m / 1500m
  • Tim Kernan: 1500m
  • Katelyn Mclean: 1500m / 3000m
  • Brynn Schlaupitz: 1500m
  • Joey Vos: 800m / 3000m / 1500m
1500m National Qualifiers (Top 5)

9-10 girls
  • 2nd place, Heidi Heppner, 5:19.61
  • 4th place, Brynn Schlaupitz, 5:40.67
9-10 boys
  • 4th place, Tim Kernan, 5:19.40 (a new personal best by 6.97 seconds!)
11-12 girls
  • 1st place, Clara Heppner, 5:10.83 (a new personal best by 0.92 seconds!)
11-12 boys
  • 3rd place, Joey Vos, 4:55.18 (a new personal best by 0.36 seconds)
13-14 girls
  • 4th place, Katelyn Mclean, 5:11.13
100m National Qualifiers (Top 5)

8 & under girls
  • 3rd place, Simone Dennis, 15.82
Other Finishers

8 & Under girls 400m
  • 7th place, Simone Dennis, 1:18.99
11-12 boys 1500m
  • 9th place, Timmy Cole, 5:25.40
13-14 boys 1500m
  • 11th place, Hayden Marshall, 4:58.84
  • 12th place, Lucas Bekele, 5:00.03 (a new personal best by 1.33 seconds!)

Day 3 of 2016 USATF Region 4 Junior Olympic Track & Field Championships

posted Jul 22, 2016, 12:16 PM by Alpha Crush Running Club

July 10, 2016
Spartanburg High School, Spartanburg, SC

3000m National Qualifiers (Top 5)

11-12 girls
  • 1st place, Clara Heppner, 10:56.48 (a new personal best by 5.37 seconds and first time under 11:00!)
11-12 boys
  • 3rd place, Joey Vos, 10:50.17
  • 5th place, Timmy Cole, 11:29.23
13-14 girls
  • 2nd place, Katelyn Mclean, 11:20.65
Preliminary rounds, top 8 advance to the finals on Sunday

8 & under girls
  • 8th place, Simone Dennis, 400m, 1:20.62
  • 6th place, Simone Dennis, 100m, 16.43
Other Results

3000m 13-14 boys
  • 6th place, Hayden Marshall, 10:29.63 (a new personal best by 3.18 seconds!)
  • 9th place, Lucas Bekele, 11:00.22 (a new personal best by 5.30 seconds!)
  • 16th place, Ashton Foraker, 13:25.17
3000m 13-14 girls
  • 7th place, Ariel Ellis, 13:13.35
Javelin 9-10 girls 
  • 7th place, Heidi Heppner, 15.50m / 50' 10"
Javelin 11-12 boys
  • 20th place, Michael Kernan, 15.82m / 51' 11"
Shot Put 9-10 boys
  • 8th place, Jake Vos, 6.46m / 21' 2.5"
400m 13-14 boys
  • 12th place, Errol Williams III, 56.71

1-10 of 115